Kopanie studni Lubliniec

Kopanie studni jest złożonym procesem, który wymaga specjalistycznych umiejętności i narzędzi. Decydując się na kopanie studni w Lublińcu oraz całym województwie śląskim oraz opolskim przez naszą firmę, zyskujesz pewność, że usługa będzie wykonana sprawnie, szybko i w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

kopanie studni lubliniec

Kopanie studni – przepisy prawne

Zanim będziemy mogli przystąpić do właściwego kopania studni, trzeba będzie jeszcze przeprowadzić oględziny terenu i wybrać właściwe miejsce. Trzeba przy tym pamiętać, iż budowa studni, z której pozyskiwana będzie woda dla celów spożywczych jest uregulowana prawnie. W związku z tym musimy przestrzegać następujących odległości od osi studni;

  • 5 metrów od granicy działki
  • 7,5 metra od przydrożnego rowu
  • 15 metrów od budynków inwentarskich i zbiorników do gromadzenia nieczystości
  • 30 metrów od najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji
  • 70 metrów od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych

Jeśli natomiast zdecydujemy się na studnię tylko w celu pozyskiwania wody chociażby do podlewania ogródka, to nie trzeba będzie trzymać się powyższych wytycznych.

Warto także sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zdarza się bowiem, iż w niektórych miastach, plan ten przewiduje zakaz kopania studni głębinowych na określonym obszarze.

Jak przebiega kopanie studni?

Prawidłowo zrealizowane kopanie studni Lubliniec, wymaga przestrzegania pewnych przepisów prawa. Niezbędne są także profesjonalne narzędzia oraz kręgi i pokrywy betonowe. Poniżej przedstawiamy wszystkie kroki, jakie będziemy podejmować, aby kopanie studni przebiegało sprawnie i szybko.

  • Przygotowanie terenu - przed rozpoczęciem pracy musimy przygotować teren, na którym będzie kopana studnia. Upewnimy się, że miejsce jest dobrze wybrane i pozbawione przeszkód, takich jak drzewa, skały lub budynki. Następnie, w zależności od potrzeb, można wykonać odpowiednie wiercenia i testy geologiczne, aby określić, jak głęboko należy kopać.
  • Wykopanie otworu i instalacja kręgów – na tym etapie realizujemy już właściwe kopanie studni Lubliniec. W trakcie kopania studni, na bieżąco osadzamy kręgi betonowe, które opuszczamy tylko do warstwy wodonośnej, bez jej przebijania. Dzięki temu w przyszłości nie dojdzie do zamulania studni.
  • Montaż i ustawienie pompy – kiedy studnia jest już wykopana a na jej dnie pojawiła się woda, montujemy pompę do wody oraz niezbędną armaturę. Dzięki temu, nie trzeba będzie wody ze studni nabierać wiadrami.
  • Testowanie wody - ostatnim krokiem jest testowanie wody, aby upewnić się, że jest bezpieczna do picia i użytku domowego. Woda powinna być regularnie testowana, aby zapewnić jej jakość i czystość.

Pozwolenie na kopanie studni

W zdecydowanej większości przypadków, kopanie studni nie będzie wymagać uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Niemniej jednak, są przypadki, w których takowe pozwolenie będzie niezbędne. W przypadku, kiedy głębokość studni będzie większa niż 30 metrów, a pobór wody większy niż 5 m3 na dobę, niezbędne będzie pozwolenie wodnoprawne. W takich przypadkach, konieczne będzie także przygotowanie projektu robót geologicznych. Dokument jest zatwierdzany przez właściwy organ (prezydent miasta, wójt, burmistrz) i jest ważny maksymalnie przez 5 lat.

Kopanie studni Lubliniec

Firma Studnie Klimont oferuje sprawne i szybkie kopanie studni w Lublińcu, aczkolwiek obsługujemy całe województwo śląskie oraz opolskie. Gwarantujemy szybką realizację usługi kopania studni, fachowe doradztwo, pomoc w wyborze optymalnej lokalizacji dla studni. Prowadzimy także produkcję oraz sprzedaż kręgów i pokryw betonowych do studni. Zapraszamy do kontaktu